Sinnar, Nashik, Maharashtra
GST No. 27AAAFF4417A1Z2
Call 07942616983 81% Response Rate
Send Enquiry
| Width | 25 mm |
| Length | 30 meter |
| Shape | Strip / Tapes |
| Applications | Packaging Closures / Packaging Materials |
| Magnet Grade | F1 |
| Material | Flexible |
| Thickness (mm) | 3 mm |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Rubber |
| Colour | Black |
| Strength (Vertical Pull) | 0 - 0.5kg |
| Maximum Working Temperature | 70 Deg.C |
Anisotropic Flexible Magnetic Strip, Flexible Magnetic Rubber Tape , Magnet Strip , Strip Magnet , Rubber Magnet Strip, Rubber Strip Magnet which permit design innovations which are not possible when using rigid / brittle magnets. These flexible magnets can be bent or twisted in almost any shape without any loss of magnetic energy. Strip Maget Size: 25mm Width , 3mm Thickness , 30m Length .
View Complete details
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Pattern | Plain |
| Features | Flexible |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 50 meter |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 22 mm |
| Magnetic Power | Anisotropic |
View Complete details
| Width (mm) | 20 mm |
| Length (meter) | 50 meter |
| Applications | Crafting Projects/ Modeling Projects |
| Shape | Strip / Tapes |
| Magnet Grade | F1 |
| Thickness (mm) | 3 mm |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Rubber |
| Colour | Black |
| Strength (Vertical Pull) (kg) | 0 - 0.5kg |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 70 Deg.C |
| Country Of Origin | Made In India |
| Magnetic Power | Anisotropic |
View Complete details
| Width (mm) | 20 mm |
| Length (meter) | 5 meter |
| Applications | Windows & Door Seals |
| Shape | Strip / Tapes |
| Magnet Grade | F1 |
| Thickness (mm) | 3 mm |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Rubber |
| Colour | Black |
| Strength (Vertical Pull) (kg) | 3kg - 5kg |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 70 Deg.C |
| Country Of Origin | Made In India |
View Complete details