Sinnar, Nashik, Maharashtra
GST No. 27AAAFF4417A1Z2
Call 07942616983 81% Response Rate
Send Enquiry
| Thickness | 0.5 mm |
| Size | 300 x 300 mm |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Pack Content | 100 piece in a packet. |
We are involved in the supply, trade and wholesale of 0.5 MM Rubber Magnet Sheet which have been hailed by the industry experts and the critics alike owing to its good performance and outstanding quality. Employing latest tools and technology, these rubber sheets have created a niche for themselves in the industry. Besides, these sheets incorporate all the components which plays key role in its functionality and long life.The products that we provide to our customers are fabricated using high-grade raw material and are in compliance with industrial standards. These products are known for their functional life, optimum quality and excellent resistance to temperature & petroleum based fluids. Owing to the quality, these products are extensively used in various industrial and automotive applications. These sheets are offered to our clients at the most economical price rates.
Features:
View Complete details
| Thickness | 0.7 mm |
| Application Industry | Insulation |
| Shape | Square |
| Material | Natural Rubber |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 300 x 300 mm |
| Packing Type | Packet |
| Pack Content | 100 piece in a packet. |
View Complete details
| Thickness | 1 mm |
| Application Industry | Insulation |
| Shape | Customised, Square |
| Material | Synthetic Rubber |
| Color | Black |
| Country Of Origin | Made In India |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Content | 100 piece in a packet. |
| Size | 300 x 300 mm |
| Packing Type | Packet |
View Complete details